MSTC Foundation awards over $137,000 in scholarships

MSTC Foundation awards over $137,000 in scholarships

October 17, 2013

Scholarship recipients announced at Annual Awards Reception

The Mid-State Technical College (MSTC) Foundation is pleased to announce its 2013 fall scholarship recipients.  A total of 210 scholarships totaling over $137,000 were recently awarded to MSTC students at the Annual Scholarship Awards Reception.  Scholarship recipients were evaluated and chosen by the MSTC Selection Committee based upon individual scholarship criteria, students’ essay responses, academic achievements, and financial needs.

Established in 1979, the mission of the Mid-State Technical College Foundation is to promote the college through the development and management of funds to provide student scholarships and grants, and to support the educational programs of the college to encourage life-long learning.

Listed below are the scholarship titles, monetary amounts, student recipient(s), academic programs in which they are enrolled, and their community residences. 

MSTC Foundation Board Scholarship ($1,000): Kerri Holtzheimer, Respiratory Therapist, Marshfield.

MSTC Foundation Board Memorial Scholarship ($500): Kimberly Ziolkowski, Nursing, Plover.

MSTC Foundation Continuing Student-Associate Degree Scholarship ($1,500): Toni Rudiger, Early Childhood Education, Amherst; Cody Conover, Criminal Justice-Law Enforcement, and Joseph Lobner, Industrial Mechanical Technician, Arpin; Curtis Erdmann, Criminal Justice-Law Enforcement, Friendship; Rose Filipiak, Respiratory Therapist, and Justin Lang, Business Management, Marshfield; Allyssa Rosenau, Nursing, Plover; Alexander Henness, Instrumentation & Controls Engineering Technology, and Kris Marchel, Criminal Justice-Law Enforcement, Stevens Point; Merissa Elendt, Early Childhood Education, Taylor Helmuth, Electrical Power Engineering Technician, Steven Koth, Jr., and Julia Link, Accounting, Wisconsin Rapids.

MSTC Foundation Continuing Student-Part-time Scholarship ($500): Sarah Buice, Nursing, Amherst Junction; Vicky Griebel, Nursing, Vicki Moon, Clinical Research Coordinator, and Sharon Rybski, Nursing, Marshfield; Lynn Pankratz, Nursing, Milladore; Leah Walsh, Medical Assistant, Mosinee; Jacqueline Oetken, Nursing, Nekoosa; Whitney Schwanebeck, Nursing, Pittsville; Elizabeth Bowen, Health Informatics & Information Management, and Theresa Stoetzel, Medical Assistant, Plover; Renee Chatman, Nursing, Stephanie Lightcap, Health Informatics & Information Management, Jennifer Nielsen, Nursing, Jennifer Reinhardt, Nursing, and Haley Sankey, Nursing, Stevens Point; Vanessa DeNasha, Surgical Technologist, Lee Graf, Supervisory Management, Vicki Haasl, Nursing, Julie Hellmich, Business Management, and Amy Hill, Surgical Technologist, Wisconsin Rapids.

MSTC Foundation Continuing Student-Technical Diploma Scholarship ($1,500): Andrew Yerke, EMT-Paramedic, Arpin; Aaron Kaczmarek, Automotive Technician, Stevens Point; Deanna Anderson, Medical Assistant, Robert Anhalt, Machine Tool Technician, and Colin Reffner, Machine Tool Technician, Wisconsin Rapids.

MSTC Foundation New Student Scholarship ($1,000): Erik Erdmann, Diesel & Heavy Equipment Technician, and Haley Melby, Marketing, Hancock; Tanner Schultz, Criminal Justice-Law Enforcement, Merrill; John Haasl, Instrumentation & Controls Engineering Technology, Milladore; Stephanie Bush, Nursing, Nekoosa; Kristi Lenzo, Nursing, Rothschild; Brock Rainville, Renewable Energy Specialist, Weston; Jessica Honeycutt, Cosmetology, Brandon Kuhn, Criminal Justice-Law Enforcement, Javier Vera, Accounting, Wisconsin Rapids.

MSTC New Program Continuing Student Scholarship ($500): Elizabeth Delbovi, Gerontology, Plover.

MSTC New Program Continuing Student Scholarship ($1,000): Lori Livernash and Kathleen Turner, Gerontology, Wisconsin Rapids.

John Abel Scholarship ($250): Yvonne Totzke, Accounting, Wisconsin Rapids.

Academic Success Center Scholarship ($250): Rose Filipiak and Allyssa Watson, Respiratory Therapist, Marshfield; Erin Auer, Business Management, Stevens Point; Michelle Abel, Respiratory Therapist, Wisconsin Rapids.

Alliant Energy Foundation Scholarship ($700): Drew Painter, Industrial Mechanical Technician, Almond; Samantha Denenberg, Industrial Mechanical Technician, Plover; Forrest Gross, Industrial Mechanical Technician, Rudolph.

Alt Family Healthcare Scholarship ($250): Irene Mendoza, Health Informatics & Information Management, Arpin.

AnchorBank-Stevens Point Scholarship ($250): Tina Steinfort, Business Management, Stevens Point.

Charles H. Anhalt Memorial Scholarship ($300): Denise Sullivan, Renewable Energy Specialist, Wausau.

Bartlett Tree Foundation, Inc. Scholarship ($1,000): Kyle Augustine, Urban Forestry Technician, Janesville; Bryce Crunkilton, Urban Forestry Technician, Stevens Point.

Chet Bell-WoodTrust Scholarship ($500): Terri-Lynn Kingston, Supervisory Management, and Julie Wolosek, Business Management, Wisconsin Rapids.

Beta Sigma Phi–Gamma Phi Chapter Scholarship ($300): Shannon Hardy, Nursing, Wisconsin Rapids.

Leonard & Lillian Bethke Transportation Scholarship ($1,000): Nicholas Inda, Automotive Technician, Friendship; Elijah Milbauer, Automotive Technician, Plover; Hunter Johnson, Automotive Technician, Wisconsin Dells.

Blue Knights, Chapter XV Scholarship ($200): Gino Bulak, Criminal Justice-Law Enforcement, Stevens Point.

Salli Rae Bluhm Memorial Scholarship ($1,000): Irene Mendoza, Health Informatics and Information Management, Arpin.

Susan C. Bogaard Memorial Scholarship ($500): Kimberly Stahl, Nursing, Westfield.

Central City Credit Union Scholarship ($650): Jesse Rabehl, Business Management, Marshfield.

Child Care Advocates Council Scholarship ($250): Karen Thurber, Early Childhood Education, Wisconsin Rapids.

John and Sandra Clark Scholarship ($500): Amy Frea, Early Childhood Education, Stevens Point; Ka Baumgart, Accounting, Wisconsin Rapids.

Corvettes of the North Scholarship ($500): Zachary Kranski, Automotive Technician, Stevens Point.

Cari Jo Dale Memorial Scholarship ($750): Annie Rzentkowski, Health Informatics & Information Management, Wisconsin Rapids.

Delta Dental of Wisconsin Scholarship ($650): Jonathan Cronce, IT-Network Specialist, Amherst.

Director’s Award ($300): Jennifer Zywicki, Nursing, Plover; Cindy Gemza, Nursing, Rosholt; Catherine Mancl, Nursing, and Julie Seger, Office Support Specialist, Wisconsin Rapids.

Donaldson Company, Inc. Scholarship ($500): Kevin Koppa, Machine Tool Technician, Hatley; Rurik Schutte, Machine Tool Technician, Neillsville; Jason David, Machine Tool Technician, Wisconsin Rapids.

EFW Service & Health Scholarship ($500): Anthony Kitowski, Criminal Justice-Law Enforcement, Vesper.

Engel Fellowship Lodge 91, IOOF Scholarship ($1,000): Laurie Hofer, Business Management, Nekoosa; Tamara Gordon, Medical Assistant, Wisconsin Rapids.

Engel Fellowship Lodge 91, IOOF Scholarship ($500): Brittany Steckel, Business Management, Stevens Point.

ERCO Worldwide Scholarship ($500): Samantha Zellner, Administrative Professional, Auburndale; Lee Friedl, Criminal Justice-Law Enforcement, Wisconsin Rapids        .

Joe Feaster Memorial Scholarship ($500): Philip Kocha, Urban Forestry Technician, Green Bay.

James Flieger Memorial Scholarship ($300): Austin Cornelissen, Instrumentation & Controls Engineering Technology, Greenleaf.

John Foss Memorial Scholarship ($500): Brittany Steckel, Business Management, Stevens Point.

George’s Garage & Repair Shop ($500): Stephanie Borski, Automotive Technician, Rosholt.

Frank Gotz Memorial Scholarship ($750): Allyssa Watson, Respiratory Therapist, Marshfield.

Francis and Evelyn Haines Scholarship ($1,000): Nicole Nelson, Nursing, Marshfield.

Vicki Hanson Memorial Scholarship ($500): Steve Hancock, Respiratory Therapist, Plover.

William Harding Scholarship ($300): Jody Werth, Accounting, Wisconsin Rapids.

Hughes Family Scholarship ($500): Jonathan Martin, Criminal Justice-Law Enforcement, Marshfield.

Huser Family Scholarship ($500): Matthew Bauknecht, Machine Tool Technician, Wisconsin Rapids.

Earl F. Jaeger Memorial Scholarship ($500): Allyssa Rosenau, Nursing, Plover.

Christina Johnson and Minnie Gaffney Memorial Scholarship ($1,000): Ariel Clendenning, Respiratory Therapist, Stevens Point.

Christina Johnson and Minnie Gaffney Memorial Scholarship ($250): Ashley Guden, Accounting, and Kerri Holtzheimer, Respiratory Therapist, Marshfield; Steve Hancock, Respiratory Therapist, Plover; Amanda Kasco, Business Management, Stratford.

Stephen W. Kage Scholarship ($750): M. Diane Martin, Civil Engineering Technology-Highway Technician, Stevens Point.

Kersten/Larson Scholarship ($300): M. Diane Martin, Civil Engineering Technology-Highway Technician, Stevens Point.

Richard Kostuchowski Memorial Scholarship ($500): Cody Conover, Criminal Justice-Law Enforcement, Arpin.

Nancy Lamb Memorial Scholarship ($500): Stephanie Borski, Automotive Technician, Rosholt.

Karen Lecy Memorial Scholarship ($500): Theresa Brown, IT-Network Specialist, Adams.

Robert S. Lindaas Scholarship ($250): Carina Raub, Renewable Energy Specialist, Stevens Point.

Machine Tool Technician Faculty Scholarship ($750): Jason David, Machine Tool Technician, Wisconsin Rapids.

JB Maguire Memorial Scholarship ($750): Carol Gritton, Energy Efficiency Technician, Westfield.

Marshfield Rotary Club Scholarship ($750): Shannon Dominick, Nursing, Marshfield.

Marten Machining Scholarship ($500): Kevin Koppa, Machine Tool Technician, Hatley; Matthew Bauknecht, Machine Tool Technician, Wisconsin Rapids.

Paul E. Michau Memorial Scholarship ($350): Erin Auer, Business Management, Stevens Point.

Mid-State Student Nurses Association (MSNA) Scholarship ($500): Jessica Aho, Nursing, Plover; Laura Radtke, Nursing, Stevens Point.

James Moore Scholarship ($500): Yvonne Totzke, Accounting, Wisconsin Rapids.

MSTC Association of Information Technology Professionals Scholarship ($250): Dillon Makuski, IT-Programmer/Analyst, Amherst; Heidi Sward, IT-Network Specialist, Stevens Point.

MSTC Booster Club Scholarship ($500): Jessica Koopman, Nursing, Loyal.

MSTC Civil Engineering Technology Club Scholarship ($600): Jacob Krueger, Civil Engineering Technology-Highway Technician, Marshfield.

MSTC Diversity Scholarship ($250): Samantha Denenberg, Industrial Mechanical Technician, Plover.

MSTC Educational Support Professionals Scholarship-Full-Time Scholarship ($500): Renee Curry, Medical Assistant, Wisconsin Rapids.

MSTC Educational Support Professionals Scholarship-Part-Time Scholarship ($200): Jane Johnson, Office Support Specialist, Chili.

MSTC Faculty Association Full-Time Student Scholarship ($1,000): Kimberly Jisko, Business Management, Wisconsin Rapids.

MSTC Faculty Association Part-Time Student Scholarship ($600): Felicia Mabry, Nursing, Stevens Point.

MSTC Law Enforcement Organization Scholarship ($500): Richard Pollard, Criminal Justice-Law Enforcement, Plainfield.

MSTC Marshfield Campus Faculty & Staff Scholarship ($400): Jacob Knudsen, Respiratory Therapist, Marshfield; Amanda Kasco, Business Management, Stratford.

MSTC Stevens Point Campus Faculty & Staff Scholarship ($300): Valerie Olszewski, Medical Assistant, Stevens Point.

Jim Olson Memorial Scholarship ($1,000): Crystal Sabatke, Respiratory Therapist, Rothschild.

Claude D. Ostram Memorial Scholarship ($250): Gino Bulak, Criminal Justice-Law Enforcement, Stevens Point.

Paper City Savings Scholarship ($500): Michelle Weiler, Accounting, Auburndale; Linda Meeks, Accounting, Wisconsin Rapids.

Jim Peters Memorial Scholarship ($250): Jason Lay, Paramedic Technician, Wisconsin Rapids.

Sharon and Dale Peters Scholarship ($300): Stephanie Ramon, Supervisory Management, Stevens Point.

Plant and Facilities Maintenance Association ($500): Austin Cornelissen, Instrumentation & Controls Engineering Technology, Greenleaf; Samantha Denenberg, Industrial Mechanical Technician, Plover; Jeffrey Dankmeyer, Industrial Mechanical Technician, Wisconsin Rapids.

Renewable Energy Faculty Scholarship ($500): Eric Grunseth, Renewable Energy Specialist, Abbotsford.

Kim Rome Memorial Scholarship ($200): Olivia Czaikowski, Nursing, Stevens Point.

Jean M. Schaller, R.N. Scholarship ($500): Carmen Ganter, Nursing, Wisconsin Rapids.

Aaron and Vivian Schmidt Scholarship ($500): Ashley Guden, Accounting, Marshfield.

Mel and Carol Schneeberg Scholarship ($600): Melissa Downs, Administrative Professional, and Nicole Ihrcke, Accounting, Wisconsin Rapids.

Sentry Insurance Foundation, Inc. Scholarship ($1,000): Ryan Desotell, IT-Network Specialist, Jordan Ashenberg, and Dillon Makuski, IT-Programmer/Analyst, Amherst; Heather Wellach, Nursing, Arpin; Heidi Sward, IT-Network Specialist, Stevens Point.

Skyward, Inc. Scholarship ($500): Theresa Brown, IT-Network Specialist, Adams; Jonathan Cronce, IT-Network Specialist, Amherst.

Skyward, Inc. Employees Scholarship ($500): Jonathan Dunn, IT-Network Specialist, Wisconsin Rapids.

Solarus Scholarship ($500): Kristine Ahles, Administrative Professional, and Cheryl Svegal, Business Management, Wisconsin Rapids.

Somerville Architects and Engineers Scholarship ($250): Christine Frost, Medical Assistant, Vesper.

Stephen M. Thomas Scholarship ($750): Phillip Schultz, Accounting, Marshfield.

Umhoefer Family Foundation Scholarship ($500): Timothy Fox, Industrial Mechanical Technician, and Trevor Peterson, Farm Operation, Marshfield; Alexandria Russell, Farm Operation, Nekoosa.

United Methodist Women of Port Edwards Scholarship ($800): Samantha Hanley, Business Management, Wisconsin Rapids.

John Wandrey Memorial Scholarship ($500): Alyssa Rogers, Paramedic Technician, Stevens Point.

Wisconsin Hospital Association Scholarship (Full Tuition): Ann-Margaret Cardenas, Nursing, Stevens Point.

Wisconsin Rapids Kiwanis Club Scholarship ($250): Ka Baumgart, Accounting, Wisconsin Rapids.

Wisconsin Rapids Lioness Scholarship ($500): Lisa Tomasino, Business Management, Wisconsin Rapids.

Wisconsin Rapids Women’s Alliance ($500): Kathryn Rustad, Early Childhood Education, Wisconsin Rapids.

Wisconsin Valley Concrete Scholarship ($500): Jacob Krueger, Civil Engineering Technology-Highway Technician, Marshfield.

Wood County Deputy Sheriff's Association Scholarship ($500): Cody Swearingen, Criminal Justice-Law Enforcement, Wisconsin Rapids.

Wood County Volunteer Master Gardeners Association Scholarship ($500): Jeff Kontney, Urban Forestry Technician, Stevens Point.

WoodTrust-Bell Family Foundation Scholarship ($750): Chad Breitzke, Nursing, Marshfield; Joan Benner, Nursing, Wisconsin Rapids.

WoodTrust-Bell Family Foundation Scholarship ($500): Kimberly Coyle, IT-Network Specialist, Plover; Nicole Cline, Nursing, Spencer; Jeffery Nelson, Nursing, Wausau.

WoodTrust-Bell Family Foundation Scholarship ($400): Jacob Schar, Criminal Justice-Law Enforcement, Arpin; Brandi Kittl, Nursing, Marshfield; Tiffany Skrzeczkoski, Nursing, Stevens Point; Ariel Anderson, Paramedic Technician, and Kathryn Rustad, Early Childhood Education, Wisconsin Rapids.

WoodTrust-Bell Family Foundation Scholarship ($300): Shasta Wesche, Administrative Professional, Waupaca; Peter Schwechel, Nursing, Wisconsin Rapids.

WoodTrust-Bell Family Foundation Scholarship ($250): Jordan Disher, Nursing, Almond; Chelsea Shulfer, Nursing, Amherst; Shannon Steuck, Office Support Specialist, Auburndale; Jeanette Juarez, Nursing, Hancock; Kristine Karpinski and Rebecca Pilsner, Nursing, Marshfield; Brandi Dekat, Accounting, Nekoosa; Robin Leigh, Nursing, Pittsville; Jamie Weis, Nursing, Plainfield; Deborah Bowman, Phlebotomy Technician, and Nicole Niffenegger, Nursing, Stevens Point; Emily Hermes, Nursing, Waupaca; Megan Borski, Holly Cook, Sarah Derringer, Christina Lamb, and Stephanie Minch, Nursing, Wisconsin Rapids; Elizabeth Villella, Early Childhood Education, Wisconsin Rapids.

Patrick L. Worden Memorial Scholarship ($1,000): Kris Marchel, Criminal Justice-Law Enforcement, Stevens Point; Steven Koth, Jr. , Accounting, Wisconsin Rapids.