Centennial Merit Award Recipients

Centennial Merit Award Recipients

The Mid-State Technical College (MSTC) Foundation Board of Directors provided funds in honor of 100 years of technical education in central Wisconsin. Representatives of the MSTC Foundation stepped into the classrooms to present Centennial Merit Awards to 49 “surprised” students across the college.

Students were nominated and selected based on academics, attendance, and leadership within the program, college, and/or community.

The purpose of these awards was to provide special recognition to students within each of the 50 plus program areas who have demonstrated commitment to their education. Listed below are the students’ names, program, and campus, if applicable.

Centennial Merit Award RecipientsDeAun Adamczak, Criminal Justice-Law Enforcement
Magdelen Burant, Office Support Specialist, Stevens Point
Glenda Calder, Business Management, Stevens Point
Cecil Clements, Renewable Electricity Technician
Bryce Crunkilton, Urban Forestry Technician
Mike Demski, Machine Tool Technician
Steven Eberhardt, IT Network Specialist, Wisconsin Rapids
Merissa Elendt, Early Childhood Education
Kassandra Evans, Supervisory Management, Stevens Point
Tammy Farley, Supervisory Management, Wisconsin Rapids
Rose Filipiak, Respiratory Therapist
Jason Gehrke, Accounting, Stevens Point
April Gentz, Administrative Professional, Marshfield
Scott Grubba, Electrical Power Engineering Technician
Taylor Helmuth, Electrical Power Engineering Technician
Alex Hennes, Instrumentation & Controls Engineering Technology
Kimberly Jisko, Business Management, Wisconsin Rapids
Jane Johnson, Office Support Specialist, Marshfield
Garrick Kildew, Diesel & Heavy Equipment Technician
Stacy Krull, Administrative Professional, Stevens Point
Greg Leavitt, IT-Software Developer, Wisconsin Rapids
Joe Lobner, Industrial Mechanical Technician
Jennifer Martin, Medical Assistant
Lea Merkel, Marketing, Marshfield
Elijah Meyer, Welding
Tarren Moody, Cosmetology
Benjamin Nauertz, Civil Engineering Technology-Highway Technician
Lynn Pankratz, Nursing
Kristin Peplinski, Phlebotomy Technician
Trevor Peterson, Farm Operations
Jesse Rabehl, Business Management, Marshfield
Brock Rainville, Renewable Energy Specialist
Kayla Richardson, Criminal Justice-Corrections
David Schiefer, Office Support Specialist, Adams County Center
Anissa Schmeeckle, Nursing
Megan Schnolis, Administrative Professional, Adams County Center
Sara Schroeder, Health Informatics & Information Management
Phillip Schultz, Accounting, Marshfield
Megan Schultz, Marketing, Stevens Point
Kevin Spindler, Farm Business & Production Management
Ashlyn Stickney, Cosmetology
Heidi Sward, IT Network Specialist, Stevens Point
Sanjai Sydney, Office Support Specialist, Wisconsin Rapids
Joshua Van Dusen, Automotive Technician
Heather Winker, Marketing, Wisconsin Rapids
Kelly Worden, Supervisory Management, Marshfield
Steve Wysocki, Surgical Technologist/Clinical Research Coordinator
Poau Kou Yang, Administrative Professional, Wisconsin Rapids
Brian Young, Renewable Energy Efficiency Technician